[Anakart] BIOS ayarları nasıl geri yüklenir?

Düzgün olmayan BIOS ayarları veya hız aşırtma işlemleri, aygıtlarda bazen açılış hatasına neden olur. Önceki BIOS ayarlarını unuttuysanız, aşağıdaki yöntemleri kullanarak temel BIOS ayarlarını geri yükleyebilirsiniz:

1. BIOS ayarlarını silmek için anakart üzerindeki CLRTC başlığını kullanın. Farklı anakart modellerine göre aşağıda üç yöntem önerilmiştir: 

a. İki pinli CLRTC. Aygıt kapatılıp güç kablosu çıkarıldıktan sonra tornavida gibi iletken bir nesle ile iki iğneli ayağa yaklaşık 5-10 saniye basılı tutun.

    Güç kablosunu tekrar bağlayarak aygıtı çalıştırın. Ayar yapmak üzere BIOS sistemine girmek için Delete tuşuna basın.

b. Üç pinli CLRTC. Aygıt kapatılıp güç kablosu çıkarıldıktan sonra CLRTC jumper’ını yaklaşık 5-10 saniye süreyle, varsayılan değer olan [1-2]’den [2-3] değerine çevirin. Ardından jumper’i tekrar [1-2] konumuna getirin.

  Güç kablosunu tekrar bağlayarak aygıtı çalıştırın. Ayar yapmak üzere BIOS sistemine girmek için Delete tuşuna basın.

c. Anakart üzerinde CLR_CMOS düğmesi vardır. Aygıt kapalı ve güç kablosu çıkarılmış haldeyken bu düğmeye basın.  Güç kablosunu tekrar bağlayarak aygıtı çalıştırın. Ayar yapmak üzere BIOS sistemine girmek için Delete tuşuna basın.

Not: Her anakart üzerinde tam CLRTC konumunu öğrenmek için ürün destek sayfasında bulunan kılavuzu inceleyebilirsiniz.  

2. BIOS sistemine girin ve varsayılan ayarlar için F5 tuşuna basın. Evet öğesini seçtiğinizde BIOS ayarları varsayılan değlerere geri dönecektir.

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART

X