Disk Biçimlendirme Hatasına Genel Bakış

“Bugün SanDisk SD hafıza kartımı taktığımda, Windows bana “G: sürücüsündeki diski kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekli” hatırlatmasında bulundu. Verilerimi kaybetmeden bu hatayı düzeltmenin bir yolu var mıdır?”

Genellikle, Güvenli Kaldır seçeneğini kullanmadan SD kart, USB, harici hard disk veya başka bir çıkarılabilir aygıtınızı sık sık çıkarmaya zorlarsanız, aygıtın bölümleme tablosu bozulur ve Windows tarafından okunamayan RAW olur. Ve ardından depolama aygıtına erişmeye çalıştığınızda “X sürücüsündeki diski kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekli” disk biçimlendirme hata mesajını alabilirsiniz. Ancak, disk biçimlendirme hatasına yol açacak tek neden bu değildir. Aşağıdakiler de dahil başka nedenler de vardır:

Depolama aygıtı ani elektrik kesintisinden zarar görmüş olabilir

Depolama aygıtına virüs bulaşmış olabilir

Diskin dosya sistemi Windows uyumlu değildir

USB flash disk, SD kart, hafıza kartı veya harici hard diskte bozuk sektörler vardır

“Sürücüdeki Diski Biçimlendirmeniz Gerekli” Hatasının Çözümleri

“Sürücüdeki diski biçimlendirmeniz gerekli” bildirimini görmeniz, harici depolama aygıtınızda kesinlikle bir hata olduğu anlamına gelmez. Diski hemen söylendiği gibi biçimlendirmek için acele etmeyin. Bu deneyebileceğiniz son çözümdür. Bunun yerine, hatayı düzeltmek için aşağıdaki çözümleri deneyin. Aşağıdaki ipuçlarını denedikten sonra hala bildirim çıkıyorsa, önce aygıttan dosyaları kurtarabilir ve ardından veri kaybı endişesi duymadan diski biçimlendirebilirsiniz.

İpucu 1 . Önce Basit Çözümleri Deneyin

Farklı bir USB portu deneyin: Harici hard disk, SD kart veya USB’nizi başka bir USB porta takın.

Farklı bir bilgisayarda deneyin: Harici hard diskinizi başka bir bilgisayara bağlayın. Hem Windows bilgisayar hem de Mac’te deneyebilirsiniz. Aygıt macOS’te düzgün çalışıyorsa büyük olasılıkla aygıtın dosya sistemi Windows uyumlu değildir, bu nedenle Windows tarafından tanınmaz.

Antivirüs programını çalıştırın: “Sürücüdeki diski kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekir” hatası bir virüs saldırısından kaynaklanıyor olabilir. Bilgisayarınızda antivirüs programını çalıştırarak bir şansınızı deneyin.

Yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa, hayal kırıklığına uğramayın. Harici depolama aygıtınızdaki hiçbir şeyi kaybetmeden sorunu gidermek için bundan başka deneyebileceğiniz daha çok ipucu var.

İpucu 2 . CMD ile Aygıtınızı Denetleyin ve Onarın

Birçok kullanıcı bu yöntemin “Sürücüdeki diski kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekir” sorununu çözmede yardımcı olduğunu bildirdi. Bu yöntem disk hatalarını denetler ve diski otomatik olarak onarır.

1 . “Windows” tuşuna basın ve ardından cmd yazın.

2 . “Komut İstemi”ne sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır”ı seçin.

3 . CMD penceresinde chkdsk G: /f yazıp “Enter”a basın. (“G”yi harici depolama aygıtınızın sürücü harfiyle değiştirin.)

4 . Ardından Windows disk hatalarını ve hasarlı dosyaları denetleyecek ve onaracaktır. İşlemin bitmesini bekleyin.

Bittiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra USB, SD kart veya harici hard diskinizi okutmayı yeniden deneyebilirsiniz.

Ancak, işlem sorunsuz bir şekilde gerçekleşmez ve “dosya sistemi türü RAW” veya “RAW sürücü için CHKDSK kullanılamıyor” hata mesajını alırsanız, verilerinizi kurtarmak için raw disk kurtarma işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. “Sürücüdeki diski kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekir” hatasını düzeltmenin tek yolu budur. Sözün kısası, chkdsk yardımcı olmazsa, sonraki tavsiyemiz diskinizdeki dosyaları kurtarmanız ve ardından Windows’un önerdiği şekilde biçimlendirmeniz.

İpucu 3 . Dosyaları Kurtarın ve Diski Biçimlendirin

Tüm bu çözümler “Sürücüdeki diski kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekir” sorununu çözmezse, önce harici hard disk, USB, SD kart, hafıza kartı veya diğer depolama aygıtındaki dosyaları kurtarabilir ve ardından biçimlendirebilirsiniz. Bunu yaparak, depolama aygıtınızda veri kaybı olmayan hatayı düzeltebilirsiniz. Erişilemez diskteki dosyaları kurtarmak için, güvenilir hard disk kurtarma programı EaseUS Data Recovery Wizard’ı kaçırmamalısınız. Sorunlu diskinizdeki tüm dosyaları başka bir güvenli konuma kurtarır. Bundan sonra, endişelenmeden harici depolama aygıtınızı biçimlendirebilirsiniz.

Adım 1. EaseUS hard disk veri kurtarma programını başlatın.

EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazını çalıştırın ve kaybolan veya silinen dosyalarınızın olduğu diski seçin. Tüm kaybolan veri ve dosyaları taramaya başlamak için Tara’ya tıklayın.

select the hard drive

Adım 2. Hard diskten kaybolan verilerini bulmak için tarayın EaseUS hard disk veri kurtarma programı, seçilen diskin tamamını tarayacak ve mevcut, gizli veriler dahil tüm kaybolan dosyaları bulacaktır.

scan the hard drive

Adım 3. Hard diskten kaybolan verileri ve dosyaları ön izleyin ve kurtarın.

recover lost data

Silinen ve kaybolan dosyalarınızı “Silinmiş Dosyalar” , “Sürücü” (disk sürücü harfinizle birlikte) içinde bulabilirsiniz.

Kayıp Bölüm Dosyaları veya “Ek Dosyalar” biçimlendirilmiş ve RAW verilerinizi orada listeleyecektir.

Bulunan dosyaları ön izlemek için çift tıklayın.

Ön izlemeden sonra, diskte kaybolan dosyalardan istediklerinizi seçin ve lütfen bu dosyaları PC’nizde veya diğer harici depolama birimlerinde güvenli bir yere kaydetmek için Kurtar’a tıklayın.

Harici hard diskinizin RAW veya erişilemez olduğu yerlerde, EaseUS Data Recovery Wizard sizin için verileri kurtarabilir. Bu yazılım, ayrıca dizüstü bilgisayar/PC, harici hard disk, SD kart, USB, hafıza kartı vb. aygıtta silinen dosyaları geri getirme, biçimlendirme kurtarma, boşaltılan geri dönüşüm kutusundan veri kurtarma, İşletim Sistemi çökmesi kurtarma ve daha fazlasını destekler.

Özel Veri Kurtarma Hizmetlerini İhtiyacınız Var mı?

Diski yeniden biçimlendirme, RAW disk, disk bölümü kaybı, yeniden bölümlendirme hataları ve sistem önyükleme hatası gibi veri kaybı durumları için daha fazla yardıma ihtiyacınız olabilir. Uygun maliyetli birebir kurtarma hizmeti için EaseUS Veri Kurtarma Uzmanları’na danışın. ÜCRETSİZ tanı konulduktan sonra aşağıdaki hizmetleri sunabilirler:

Diskteki verileri kurtarma (Unformat)

RAID, RAW disk veya işletim sistemini onarma

Kayıp disk bölümünü kurtarma (yazılım tarafından kurtarılamayan)

Sonuç

“Sürücüdeki diski kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekir”e ek olarak, “Biçimlendirme işlemi başarılı olarak tamamlanamadı” veya “Disk biçimlendirilemiyor” gibi. harici depolama aygıtınızda oluşabilecek, biçimlendirmeye ilişkin başka sorunlar da vardır. Bu durumlarda, bilgisayarınıza dosyalarınızı kaybettikten sonra verileri kurtaracak bir veri kurtarma aracı indirmeniz iyi olacaktır. Unutmayın, veri kurtarma işlemini ne kadar hızlı yaparsanız verilerinizi alma şansınız o kadar yüksek olur.

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART

X